O DRUŠTVU
Naslov: Društvo gluhih in naglušnih Koper, Župančičeva 18, 6000 Koper
Kontakt:
Telefon: 05/627 62 77
Mobilni telefon: 041 641 692
E-pošta: drustvo.gluhih-naglusnih@telemach.net
Spletna stran:
Uradne ure:
Ponedeljek: 08.00 do 12.00 ure
Sreda: 13.00 do 20.00 ure
Petek: 08.00 do 12.00 ure
Splošni podatki:
Matična številka: 5159741000
Šifra dejavnosti: 94.991
Davčna številka: SI 21245622
Banka: UniCredit Bank
TRR: 2900 0005 5110 116
PREDSTAVITEV
Osnovni podatki o društvu
Društvo gluhih in naglušnih Koper deluje na področju enajstih občin : Koper, Izola, Piran, Ankaran, Postojna, Ilirska Bistrica, Pivka, Sežana, Divača, Komen, Hrpelje-Kozina.
Društvo je bilo ustanovljeno 16. januarja 1955. Društvo ima od 2002 dalje status društva, ki deluje v javnem interesu in od leta 2003 dalje status invalidske organizacije.
Število članstva: 320
PROGRAMI
Društvo gluhih in naglušnih Koper je prostovoljna, neprofitna organizacija. Društvo ima status društva, ki deluje v javnem interesu in status invalidske organizacije. Društvo izvaja naslednje posebne socialne programe za gluhe, naglušne, gluhoslepe in osebe s polževim vsadkom:
Usposabljanje za aktivno življenje in delo in preprečevanje socialne izključenosti gluhih, naglušnih in gluhoslepih oseb
Kultura gluhih
Informativna dejavnost
Šport in rekreacija
Zaradi posebnih socialnih programov, ki jih društvo izvaja, se gluhih in naglušni, kljub svoji komunikacijski oviranosti, lažje vključujejo v vsakdanje življenje in delo.
Gluhi in naglušni zadovoljujejo v društvu potrebo po pripadnosti. Člani radi prihajajo na družabna srečanja, na kulturne in zabavne prireditve. Zelo dobro so obiskane kreativne delavnice, kjer imajo možnost izražanja ročnih spretnosti in sposobnosti.
Posebnost društva je sprejemanje in pomoč ljudem, ki uporabljajo italijanski in slovenski govorni in znakovni jezik, saj delujemo na dvojezičnem območju.
V organizirani obliki nudimo informacije in svetovanje naglušnim ter seznanjamo s tehničnimi novostmi. Večnamenska dvorana je opremljena z indukcijsko zanko za naglušne, da lahko spremljajo govor brez motenj. Mesečno organiziramo predavanja, povezana z aktualnimi dogodki doma in po svetu.
Člani se radi udeležujejo tudi strokovnih ekskurzij, seminarjev in tečajev.
Velik poudarek pripisujemo računalniškemu opismenjevanju, ki je današnjem času nujen in potreben.
Športne aktivnosti so najbolj priljubljene oblike preživljanja prostega časa. Ljudje z okvaro sluha so bolj ali manj prikrajšani za možnost udejstvovanja v slišečih športnih klubih, zato imamo v društvu razvitih kar nekaj športnih panog.
Trudimo se, da bi osnovne slovenskega znakovnega jezika spoznala širša lokalna skupnost, zato organiziramo tečaje slovenskega znakovnega jezika, kjer aktivno sodelujejo tudi gluhi člani društva. Udeležba je vedno zadovoljiva. Le teh se udeležujejo ljudje tako zaradi profesionalne, kot tudi laične potrebe – približati se ljudem z okvaro sluha.
Ob lepem jubileju 60-tih let ostaja Društvo gluhih in naglušnih Koper, ob podpori članov, zvesto svojemu poslanstvu: pomagati gluhim in naglušnim na vseh področjih življenja in dela.
ZGODOVINA
Zamisel o nastanku društva v Kopru se je rodila leta 1945. V Zavod za korekcijo sluha in govora v Portorož je prišla službovati ga. Milka Vuga. Z ravnateljem Zavoda g. Vinkom Rupnikom sta se večkrat pogovarjala, kje in kako bodo živeli gluhi otroci po zaključenem šolanju, kje se bodo srečevali in si medsebojno pomagajo. V šoli jih je takrat bilo 90.
Med leti 1950 in 1955 so se ustanavljala društva slušno prizadetih v Sloveniji. Za gluhe so skrbeli na okrajnih odborih. V začetku leta 1952 je bilo ustanovljeno poverjeništvo Zveze gluhih Slovenije za Primorsko, ki je imelo sedež v Idriji. Kmalu so se ustanovila društva pri okrajnih odborih Nove Gorice, Sežane, Postojne in Kopra. 16. januarja 1955 je bila ustanovljena okrajna organizacija Zveze gluhih Koper, ki je prevzela delo poverjeništva. Slovensko primorje je imelo dobro organizirana nova okrajna društva, v katerih so delali prostovoljci in aktivisti okrajnih ljudskih odborov. Tri občinske organizacije iz Sežane, Postojne in Kopra so se združile v eno Okrajno organizacijo gluhih Koper. Nov odbor je uredil evidenco gluhih na področju treh obalnih občin. Sedež društva so poiskali v Kopru. Društvo je prevzelo prostore stare koprske tiskarne, kjer so uredili pisarno, sobo za shajanje, prostor za zabave, predavalnico, knjižnico in čitalnico, dvorano in spalnice. Načrtovane so bile tudi delavnice za poklicno šolo gluhih in obrate, kjer naj bi gluhih delali, vendar se žal to zadnje ni uresničilo.
Skozi desetletja je društvo opravljalo svoje poslanstvo-pomagati gluhemu in naglušnemu človeku na vseh področjih življenja in dela. V njem so se ljudje srečevali na kulturnih, izobraževalnih in zabavnih prireditvah.
Danes društvo aktivno sodeluje z Zvezo društev gluhih in naglušnih Slovenije in mnogimi drugimi organizacijami. Prizadeva si, da bi gluhim in naglušnim članom društva čimbolj pomagalo pri vseh življenjskih okoliščinah.
Slogan društva je: “Naš jezik je v naših rokah. Z znakovnim jezikom gluhi zmoremo.”
Koprsko društvo so vodili predsedniki našteti po zaporedju do sedanjega:
- Franc Pribac
- Edvard Vodopivec
- Igor Bordon
- Liljan Tuljak
- Stanko Bolčič
- Alojz Cenčič
- Edvard Poniž
- Igor Bordon
- Želimir Božič
- Alojz Cenčič
- Peter Vrabec
- Igor Bordon
- Antonija Selišnik
- Darja Mujkanović
Delo sekretarja društva so opravljali našteti po zaporedju do sedanjega:
- Ljudmila Vuga
- Štefan Venko
- Milan Gojak
- Edvard Poniž
- Anica Radovac
- Metoda Pavlica
- Tatjana Frančeškin
- Laura Leban
- Tatjana Frančeškin
- Sonja Bordon
Dolgoletni sekretar Društva gluhih in naglušnih Koper, g. Gojak Milan je bil dejaven v življenju in oblikovanju društva kar 24 let. Bil je organizator številnih kulturnih, izobraževalnih in družabnih srečanj, ki so bile za gluhe in naglušne velikega pomena.